Telluride Bookcase Base
Bookcase base in black over cherry veneers with carved leather and nailhead trim. Includes two shelves and two drawers for office storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Telluride’s black paint finish with reddish brown rub-through, carved leather panels and nail head trim give this collection a rich masculine look.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Two carved leather doors with one adjustable shelf behind eachOne utility drawer with dividerOne file drawer with Pendaflex letter/legal file system on steel ball bearing slidesFinished topFinish: Black finish over cherry veneers with reddish brown rub-th | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 18.8125W x 16.9375D x 5.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 18.8125W x 16.9375D x 12H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 233.69 |
| Carton Width | 74.75 |
| Depth | 22.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Cherry Veneers with Carved Leather and Nailhead Trim |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 300 lbs |
| Width | 72.25 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 200.62 |
| Image Role Data | {“370_10_265”:[“Room Image 1″],”HF37010265w267_4_09”:[“Room Image 2”]} |
| Weight | 200.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 72.25 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
Complete The Look
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Telluride Tilt Swivel Chair
Telluride Computer Credenza
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Telluride Lateral File
Telluride Bookcase Hutch
Telluride 66” Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Tynecastle Bunching Bookcase
East End Accent Bookcase
Sundance Entertainment Pier
House Blend Etagere
Curata Bunching Bookcase
Cascade Bookcase Base and Hutch
Trellis Lane Accent Bookcase- Black
Brookhaven Open Bookcase
Trellis Lane Accent Bookcase- Grey
Bristowe Bookcase
Surfrider Etagere
Cascade Bookcase Base
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Telluride Bookcase Base
"*" indicates required fields