Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
76 in. executive desk with a bonded leather top and carved leather panel insets with nailhead trim. Provides 7 drawers including two file drawers, a drop‑front keyboard drawer, and pullout writing slides.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a hunt country flair and pedigreed design details like a bonded leather top, carved scroll motif accents, and carved leather panel insets on the front of the case with nail head trim, the Telluride Executive Desk makes work an adventure. Crafted of Cherry Veneers with Carved Leather with a black paint finish and reddish brown rub-through, the desk includes 7 drawers on steel ball bearing slides and two file drawers and a center drawer with drop-front for use with a keyboard and two pullout writing slides. A pencil tray can be used left or right, with dividers in the middle drawer.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Leather panels on visitor’s sideBonded leather topSeven drawers on steel ball bearing slides include two file drawers and center drawer with drop-front for use with a keyboardTwo pullout writing slidesPencil tray which can be used left or rightDividers in | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 38.75 |
| Carton Weight | 401.24 |
| Carton Width | 80.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 27.75W x 19.125D x 2.4375H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 29 1/2W 27 7/8D x 24 5/16H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with Carved Leather, Nailhead Trim and High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 324.08 |
| Image Role Data | {“370_10_363_inset2”:[“Detail Image 1″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”370_10_363_inset3″:[“Room Image 1″],”370_10_363”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”370_10_363_inset1″:[“Top Silo Image 1” |
| Weight | 324.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 76 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
Complete The Look
Telluride Computer Credenza
Telluride Lateral File
Telluride Tilt Swivel Chair
Telluride Bookcase Hutch
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Telluride Bookcase Base
Telluride 66” Writing Desk
Items We Think You Will Love..
St. Armand Writing Desk
42” Leg Desk
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Corsica Writing Desk
Rhapsody Executive Desk
Tynecastle Writing Desk
St. Armand Writing Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Tynecastle Executive Desk
Rhapsody Writing Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
"*" indicates required fields