St. Armand Writing Desk
Industrial-style writing desk in black acacia with a brushed pewter metal frame, featuring 2 drawers with a removable writing insert, pencil tray and dividers, plus 4 shelves. Center open area accommodates a keyboard.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sophisticated and stylish, the St. Armand Writing Desk would be at home In a loft or studio office with its combination of Acacia Solid Wood in a black finish and a metal tube frame in a brushed pewter finish. This functional piece has 2 drawers, one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer, 3 removable dividers in each drawer and 4 wood shelves, along with a center open area for the keyboard.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOne removable writing insert and pencil tray for use in either drawerThree removable dividers in each drawerFour wood shelvesCenter open area for keyboardFinish: Black finish with brushed pewter metal and distressingDistressed Finished: Tiger s | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 31.50 |
| Carton Weight | 171.00 |
| Carton Width | 59.25 |
| Depth | 28.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 9.5W x 19.5D x 1.75H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 134 |
| Image Role Data | {“5601_10458_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_10458_BLK_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5601_10458_BLK_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Round Cocktail Table
St. Armand Round End Table
Saint Armand Martini Table
St. Armand Drink Table
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Chairside Table
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Door Chest
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Accent Martini Table
Items We Think You Will Love..
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Rustic Glam Leg Desk
Tynecastle Writing Desk
South Park 60” Writing Desk
Brookhaven Leg Desk
Leesburg Executive Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Brookhaven Executive Desk
54 inch Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Writing Desk
"*" indicates required fields