St. Armand Square Cocktail Table
Square cocktail table with a black acacia top and brushed pewter metal base. Rustic meets sleek design offers a clean, modern look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rustic meets sleek with the St. Armand Square Cocktail Table, featuring a top crafted of Acacia Solid Wood in a casual black finish and a metal base in a brushed pewter finish.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 7.50 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 39.60 |
| Carton Width | 33.00 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 33 |
| Image Role Data | {“5601_80110_112_115_114_151B_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5601_80112_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80112_BLK_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Writing Desk
St. Armand Round Cocktail Table
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Chairside Table
St. Armand Writing Desk
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Door Chest
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Chairside Table
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Rectangular End Table
Items We Think You Will Love..
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Black Round Coffee Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Normandy Square Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Carpenter Brown Square Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Square Cocktail Table
"*" indicates required fields