St. Armand Chairside Table
C-shaped chairside table that slides over a sofa or chair, featuring a light natural acacia top and antique bronze metal base.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Designed in a C-shape to allow it to be pulled up underneath and over a chair or sofa, the Armand Chairside Table combines Acacia Solids in a light natural finish with a metal base finished in antique bronze.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 26.00 |
| Carton Length | 12.75 |
| Carton Weight | 16.53 |
| Carton Width | 16.25 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 20 lbs |
| Width | 10.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 11.02 |
| Image Role Data | {“5601_80115_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5601_80112_115_85001_LTWD_room”:[“Room Image 2″],”5601_80109_115_114_151B_LTWD_room”:[“Room Image 3″],”5601_80115_LTWD_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – |
| Weight | 11.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 10 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Door Chest
St. Armand Square Cocktail Table
Saint Armand Martini Table
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Writing Desk
St. Armand Round End Table
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Drink Table
St. Armand Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Accent Table
Triumph Accent Chest
French Two Drawer Chest
Chest
Curata Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Waterfall Brown Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Amani Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Chairside Table
"*" indicates required fields