Moment of Hope Chest
Decorative chest of oak and walnut veneers with five drawers. Pink finish with handpainted lettering and floral accents, plus contrasting wood top, legs and round pink knobs.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Beautiful and uplifting, the Moment of Hope Chest has a serene pink finish with handpainted lettering and delicate floral accents on the drawer fronts. The five self-closing drawers have creamy white interiors, and a contrasting wood finish is featured on the top and legs. Crafted of Oak and Walnut Veneers, the chest is part of a curated collection to honor the spirit and courage of those battling breast cancer, with a portion of the proceeds from each chest sold going to the Susan G. Komen Foundation.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Handpainted lettering “A Moment of Hope” and floral accents painted on drawer frontsFive self-closing drawersCreamy white drawer interiorsContrasting wood finish on top and legsFinish: Primary finish is pink with handpainted lettering and floral accents p | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 19.375W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 46.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 218.68 |
| Carton Width | 51.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 12.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 40.375 |
| Distressing | No |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 48.25 |
| Material Description | Oak and Walnut Veneers |
| Number of Drawers | 5 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 48.00 |
| Weight | 192.28 |
| Image Role Data | {“5000_85001_61_room”:[“Room Image 1″],”5000_85001_61_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5000_85001_61_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”5000_85001_61_top”:[“Top Sil |
| Weight | 192.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 48.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Pink |
| Detail Color | Pinks |
| Style | Casual |
| Collection | Susan G. Komen |
Complete The Look
Memento Accent Table
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Blossoming Hope Cocktail Table
Triumph Accent Chest
Susan G. Komen Eternal Chest
Blossoming Hope Writing Desk
Unity Chest
Items We Think You Will Love..
Accent Nesting Tables
Waterfall Brown Accent Table
Waterfall Black Accent Table
Verona Accent Table
Oval Accent Table
Melody White Accent Table
Round Martini Table
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Alfresco Costiere Chest
Sylvie Accent Table
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Parkland Falls Storage Trunk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Moment of Hope Chest
"*" indicates required fields