Blossoming Hope Cocktail Table
Transitional coffee table with a gold-painted metal frame and reverse-painted white glass top in a pink and green floral design. Tempered glass construction provides a bright, durable focal point.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Feminine and delicate yet bold and striking, the Blossoming Hope Cocktail Table has a clean silhouette with gold painted metal legs and frame and a tempered Ultra White glass top with hand painting. The reverse-painted glass has a sweeping floral design in pink and green hues over the white background. Measures 32 inches wide by 32 inches deep.
Product Details
| Carton Height | 25.00 |
|---|---|
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 152.12 |
| Carton Width | 56.00 |
| Depth | 32.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 50 |
| Height | 19.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Tempered Ultra White Glass with Handpainting and Metal |
| Style | Transitional |
| Top Clearance | 18 |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 52.00 |
| Weight | 88.18 |
| Image Role Data | {“5000_10003_80001_647_detail”:[“Detail Image 1″],”5000_10003_80001_647_room”:[“Room Image 1″],”5000_10003_80001_647_room2”:[“Room Image 2″],”5000_80001_647_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 88.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 52 × 19.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
Complete The Look
Triumph Accent Chest
Moment of Hope Chest
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Susan G. Komen Eternal Chest
Memento Accent Table
Unity Chest
Blossoming Hope Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Round Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Blossoming Hope Cocktail Table
"*" indicates required fields