St. Armand Rectangular Cocktail
Rectangular cocktail table with a black acacia top and lightly scaled brushed pewter metal base. Modern, minimal design adds an airy feel to living rooms.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Light and airy and modern and minimalistic, the St. Armand Rectangular Cocktail Table features a top crafted of Acacia Solid Wood in a distressed black finish with a lightly-scaled metal base and legs in a brushed pewter finish.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 7.50 |
| Carton Length | 38.50 |
| Carton Weight | 75.00 |
| Carton Width | 57.00 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 54.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 43 |
| Image Role Data | {“5601_55460_109_113_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5601_80109_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80109_BLK_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 54 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Accent Martini Table
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Chairside Table
Saint Armand Martini Table
St. Armand Chairside Table
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Round End Table
St. Armand Writing Desk
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Drink Table
St. Armand Round End Table
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Round Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Square Coffee Table
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Affinity Round Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Rectangular Cocktail
"*" indicates required fields