St. Armand Chairside Table
C-shaped chairside table that slides over a sofa or chair, combining a rich black acacia top with a brushed pewter metal base.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Cool, modern and convenient, the St. Armand Chairside Table is designed in a C-shape to allow it to be pulled up and underneath and over a chair or sofa. This airy piece combines Acacia Solids in a rich black finish with a metal base finished in a pewter color.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 26.25 |
| Carton Length | 16.00 |
| Carton Weight | 16.60 |
| Carton Width | 12.25 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 20 lbs |
| Width | 10.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 11 |
| Image Role Data | {“5601_80110_112_115_114_151B_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5601_80115_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80115_BLK_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5601_ |
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 10 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Writing Desk
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Writing Desk
St. Armand Drink Table
St. Armand Rectangular End Table
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Accent Table
Sylvie Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Memento Accent Table
Hamilton Accent Table
Americana Bed Bench
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Chest
Unity Chest
58” Red Asian Cabinet
Bubble Glass Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Chairside Table
"*" indicates required fields