St. Armand Round End Table
Round end table with an acacia wood top in a distressed black finish and a brushed pewter metal base for casual rustic style.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add modern flair to your spaces with this chairside companion, the casual rustic St. Armand Round End Table combining an Acacia Solid Wood top in a distressed black finish with a lightly-scaled metal base in a brushed pewter finish.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 5601-80113-LTWD |
| Carton Height | 7.75 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 24.25 |
| Carton Width | 25.25 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.50 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 17.64 |
| Image Role Data | {“5601_55460_109_113_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5601_80113_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80113_BLK_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 17.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 25.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Writing Desk
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Chairside Table
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Chairside Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Entertainment Console
St. Armand Rectangular End Table
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Athens End Table
Plymouth Gray End Table
Sylvie Short Bunching Table
Verona End Table
Millwork Brown End Table
Lake House End Table
Waterfall Black Round End Table
Lyra End Table
Waterfall Brown Round End Table
Americana End Table
Melody White Round End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Round End Table
"*" indicates required fields