St. Armand Rectangular Cocktail
Rectangular cocktail table with a light natural acacia top and lightly scaled antique bronze metal base. Minimalist coffee table design brings an airy, modern look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Light and airy and modern and minimalistic, the St. Armand Rectangular Cocktail Table features a top crafted of Acacia Solid Wood in a light natural finish with a lightly-scaled metal base and legs in an antique bronze finish.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 7.50 |
| Carton Length | 39.25 |
| Carton Weight | 74.96 |
| Carton Width | 57.50 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 54.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 61.73 |
| Image Role Data | {“5601_80109_115_114_151B_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5601_80109_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80109_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 61.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 54 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Round End Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Chairside Table
St. Armand Entertainment Console
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Drink Table
St. Armand Writing Desk
St. Armand Writing Desk
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Rectangular Cocktail
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Round Coffee Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Round Coffee Table
Millwork Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Affinity Round Cocktail Table
Palette Brown Round Coffee Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Rectangular Cocktail
"*" indicates required fields