Cocktail Table
Cocktail table with a dark charcoal textured metal frame and X-stretcher topped by a creamy beige marble slab. A versatile coffee table that blends easily with transitional decor.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a light-and-airy style that’s a breath of fresh air, this distinctive cocktail table has a dark charcoal textured metal frame, base and X-stretcher and a creamy beige marble top in a blend of neutrals to fit in a wide range of interiors.
Product Details
| Carton Height | 21.00 |
|---|---|
| Carton Length | 45.00 |
| Carton Weight | 113.30 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 42.00 |
| Distressing | No |
| Height | 18.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Marble and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Weight | 92.6 |
| Image Role Data | {“5914_80110_113_151_00_room”:[“Room Image 1″],”5914_80110_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5914_80110_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 92.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | 5914-80 & Melange |
Complete The Look
End Table
Console Table
Items We Think You Will Love..
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Palette Brown Round Coffee Table
Affinity Round Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cocktail Table
"*" indicates required fields