End Table
End table features a dark charcoal textured metal frame and X-stretcher topped with a creamy beige marble surface. A compact side table suited to transitional spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a light-and-airy style that’s a breath of fresh air, this distinctive end table has a dark charcoal textured metal frame, base and X-stretcher and a creamy beige marble top in a blend of neutrals to fit in a wide range of interiors.
Product Details
| Carton Height | 28.00 |
|---|---|
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 44.20 |
| Carton Width | 27.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Marble and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 24.00 |
| Weight | 33.2 |
| Image Role Data | {“5914_80110_113_151_00_room”:[“Room Image 1″],”5914_80113_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5914_80113_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 33.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | 5914-80 & Melange |
Complete The Look
Console Table
Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
City View Round End Table
Lake House End Table
Waterfall Brown Round End Table
Brookhaven End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Americana End Table
Palette Brown Tall Bunching Table
Eclipse Brown Round End table
Athens End Table
Eclipse Brown Round End table
Storia Round End Table
Waterfall Brown Round End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
End Table
"*" indicates required fields