Parkcrest Martini Table
Rustic-modern martini table with an aged copper top and forged dark metal base; compact 18 in. round surface adds style and function in small spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
ustic modern goes bold with the Parkcrest Martini Table, combining an aged copper top with a forged metal base in a dark finish for an earthy and casual appeal. The 18-by18-inch circumference of the table makes it ideal for adding style and function to small spaces.
Product Details
| Carton Height | 26.00 |
|---|---|
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 30.00 |
| Carton Width | 20.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 24.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Aged Copper Tops and Metal Bases |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 18.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 14 |
| Image Role Data | {“5527_80117_COR_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5527_80117_COR_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Parkcrest |
Complete The Look
Parkcrest Round End Table
Parkcrest Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Americana End Table
Lake House End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Carpenter Brown Lamp Table
Storia Round End Table
Lyra End Table
Ludwig Brown End Table
Lake House Square Lamp Table
City View Round End Table
Eclipse Brown Round End table
Plymouth Gray End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Parkcrest Martini Table
"*" indicates required fields