Parkcrest Round Cocktail Table
Round cocktail table with an aged copper top and forged dark metal base for rustic modern style. A sturdy metal coffee table centerpiece for casual living rooms.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rustic modern goes bold with the Parkcrest Round Cocktail Table, combining an aged copper top with a forged metal base in a dark finish for an earthy and casual appeal.
Product Details
| Alternate Finish Items | 6050-80111-GRY |
|---|---|
| Carton Height | 21.00 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 85.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Depth | 35.00 |
| Distressing | No |
| Height | 18.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Aged Copper Tops and Metal Bases |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 35.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“5527_80111_116_COR_room”:[“Room Image 1″],”5527_80111_COR_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5527_80111_COR_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Parkcrest |
Complete The Look
Parkcrest Martini Table
Parkcrest Round End Table
Items We Think You Will Love..
Sylvie Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Palette Brown Round Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Normandy Square Coffee Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Plymouth Gray Square Coffee Table
Affinity Round Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Parkcrest Round Cocktail Table
"*" indicates required fields