Parkcrest Round End Table
Round end table featuring an aged copper top and a forged dark metal base for rustic modern appeal. Ideal beside a sofa or chair in casual living spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rustic modern goes bold with the Parkcrest Round End Table, combining an aged copper top with a forged metal base in a dark finish for an earthy and casual appeal.
Product Details
| Carton Height | 27.00 |
|---|---|
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 63.00 |
| Carton Width | 26.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Aged Copper Tops and Metal Bases |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 55 |
| Image Role Data | {“5527_80111_116_COR_room”:[“Room Image 1″],”5527_80116_COR_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5527_80116_COR_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Parkcrest |
Complete The Look
Parkcrest Martini Table
Parkcrest Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Carpenter Brown Lamp Table
Waterfall Brown Round End Table
Brookhaven End Table
Eclipse Brown Round End table
Sylvie Tall Bunching Table
Ludwig Brown End Table
Verona End Table
Plymouth Gray End Table
Athens End Table
Greystone Mill End Table
Americana End Table
Lyra End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Parkcrest Round End Table
"*" indicates required fields