Ciao Bella Rectangular End Table
Rectangular end table with a black base, Flaky White top, and vintage turned legs. Includes a storage drawer and burnished brass hardware; maple veneers over hardwoods.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exuding charm and character, the Ciao Bella Rectangular End Table contrasts a black base with a Flaky White top. Crafted of Poplar and Hardwood Solids and Maple Veneers, the finish is hand chiseled and wire brushed, giving the appearance of aging through the generations. The turned legs and stretchers have a vintage appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 14.75 |
| Carton Length | 27.25 |
| Carton Weight | 72.60 |
| Carton Width | 30.25 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 17.75W x 14.5D x 2.25H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 25.50 |
| Material Description | Maple Veneers with Resin and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Sales Panel | HF-5805-FLAKY WHI-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, nail holes, wire brushing, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 52.8 |
| Image Role Data | {“5805_80113_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_80110_113_80_room”:[“Room Image 1″],”5805_80113_80_room”:[“Room Image 2″],”5805_80113_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_8011 |
| Weight | 52.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24 × 25.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Complete The Look
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Footboard- Black
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Ciao Bella 84in Trestle Table with 2-18in Leaves-Natural/Gray
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Top w/ 2-18in Leaves
Ciao Bella Entertainment Console
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Bedroom Ciao Bella 5/0-6/6 Rail- Black
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Ciao Bella Display Cabinet- Black
Bedroom Ciao Bella 6/0 Rail- Speckled Gray
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Headboard- Speckled Gray
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Black
Items We Think You Will Love..
Lake House End Table
Americana End Table
Verona End Table
Sylvie Tall Bunching Table
Carpenter Brown Lamp Table
Palette Brown Tall Bunching Table
Plymouth Gray End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Lake House Tiered Table
Athens End Table
City View Round End Table
Sylvie Short Bunching Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ciao Bella Rectangular End Table
"*" indicates required fields