Ciao Bella Narrow Console
Narrow console table just 14 in. deep with three drawers and an aged bronze stretcher for slim spaces. Finished in speckled gray with distressed detailing.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make room for style in your tightest spaces with the 3-drawer Ciao Bella Narrow Console in a Speckled Gray finish that looks like it has aged through generations. At only 14 inches deep and 68 inches wide, the console packs fashion and function into small spaces. The Aged Bronze Metal Stretcher makes this farmhouse-inspired piece fresh and updated for today’s interiors.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 13.25 |
| Carton Length | 19.00 |
| Carton Weight | 101.20 |
| Carton Width | 73.50 |
| Center Drawer Dimensions | 22.5W x 9.25D x 1.75H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 32.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 12.25W x 9.25D x 1.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Material Description | Maple Veneers, Resin, Metal and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 130 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, wormholes, emulsion, multi-layer rub-through, spatter, water marks, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 79.2 |
| Image Role Data | {“5805_85003_96_room”:[“Room Image 1″],”5805_85003_96_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_85003_96_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 79.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 68 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Complete The Look
Ciao Bella Metal Arm Chair
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Footboard- Speckled Gray
Bedroom Ciao Bella 6/0-6/6 Upholstered Footboard- Black
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Black
Ciao Bella Display Cabinet- Black
Ciao Bella Cocktail Table
Ciao Bella Entertainment Console
Bedroom Ciao Bella 6/0-6/6 Upholstered Headboard- Black
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Display Cabinet- Natural
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Black
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
River Place Console Bar Table
Vera Cruz Console Table
Affinity Glass Top Accent Console
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Documents Console
Magnolia Manor Console Bar Table
Alfresco Lapilli Console Table
Parkland Falls Console Bar Table
Thin Metal Console
Leesburg Demilune Hall Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ciao Bella Narrow Console
"*" indicates required fields