Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Slim console table for tight spaces with a Sky High Azure Blue finish and gently worn patina. Features four drawers, a bottom shelf, and pecky pecan veneers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Like a favorite pair of skinny jeans, this slim console will become a staple and focal point as it brings tight spaces to life. The compelling Sky High Azure Blue finish with rub-through and a gently-worn patina adds charm and comfort. As functional as it is stylish, the console has 4 drawers and a bottom shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 15.50 |
| Carton Weight | 154.00 |
| Carton Width | 76.50 |
| Center Drawer Dimensions | 18.75W x 8D x 2.75H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 8W x 5.75D x 2.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 0 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, shoveling line |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 127.6 |
| Image Role Data | {“5405_85003_room”:[“Room Image 1″],”5405_85003_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5405_85003_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 127.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Sanctuary Bachelors Chest
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Bedroom Sanctuary King Rails
Sanctuary King Upholstered Bed
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Bedroom Sanctuary California King Rails
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Headboard
Sanctuary Armoire – Visage
Sanctuary Bedside Table
Sanctuary Shaped Mirror
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Footboard
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Items We Think You Will Love..
Vera Cruz Console Table
City View Console Bar Table
Ciao Bella Narrow Console
Chapman Shou Sugi Ban Console Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Beaumont Console
Affinity Glass Top Accent Console
Alfresco Lapilli Console Table
Arrowcreek Console Bar Table
Brookhaven Console Table
Documents Console
Skinny Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
"*" indicates required fields