Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Slim 12.75 in. console table with a curvaceous base, finished in Amber Sands on primavera veneers with maple inlay. Two drawers add handy storage for tight spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With its curvaceous base, grace and elegance emanate from the Sanctuary Console. At a slim 12 _- inch depth, this console packs a punch of style for tight spaces. The lovely finish is Amber Sands, a neutral color on decorative Primavera veneers with maple inlay.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 13.50 |
| Carton Length | 28.50 |
| Carton Weight | 121.00 |
| Carton Width | 64.00 |
| Depth | 12.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 16.75W x 7.875D x 3H |
| Height | 36.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Primavera and Maple Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 88.19 |
| Image Role Data | {“3022_85001_inset2”:[“Room Image 1″],”3022_85001_3023_50001room”:[“Room Image 2″],”3022_85001”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”3022_85001_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 88.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.75 × 60 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Sanctuary Upholstered Arm Chair
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Footboard
Sanctuary Dresser
Sanctuary Nightstand
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Headboard
Sanctuary Windsor Side Chair
Sanctuary Bedside Table
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Sanctuary Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Items We Think You Will Love..
River Place Console Bar Table
Affinity Glass Top Accent Console
Chapman Mixed Media Console Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Thin Metal Console
City View Console Bar Table
Console Table
Magnolia Manor Console Bar Table
Skinny Console Table
Beaumont Console
Ashford Console Bar Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
"*" indicates required fields