Sanctuary Four-Drawer Console
Only 12 in. deep, this four-drawer console adds slim storage with one shelf, ideal for tight spaces. Crafted with Pecky Pecan veneers in a distressed light gray finish for a refined hallway or living room console table.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bring tight spaces to life with this stylish and chic four-drawer console that is only 12 inches deep. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Pecky Pecan Veneers, it is finished in a serene light gray aged finish that will blend in today’s most fashionable interiors.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 19.25 |
| Carton Length | 15.00 |
| Carton Weight | 166.10 |
| Carton Width | 76.00 |
| Center Drawer Dimensions | 18.75W x 8.25D x 2.75H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 34.25 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 8W x 6D x 2.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 0 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 140.8 |
| Image Role Data | {“5620_85001_LTGY_room”:[“Room Image 1″],”5620_85001_LTGY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5620_85001_LTGY_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 140.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Sanctuary Nightstand
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Headboard
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Footboard
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Sanctuary Spindle Side Chair
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Sanctuary Upholstered Arm Chair
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Sanctuary Side Chair
Sanctuary Spindle Arm Chair
Items We Think You Will Love..
River Place Console Bar Table
Magnolia Manor Console Bar Table
Affinity Glass Top Accent Console
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Documents Console
Chapman Shou Sugi Ban Console Table
Console Table
Brookhaven Console Table
Ashford Console Bar Table
Skinny Console Table
Ciao Bella Flip-Top Console
Arrowcreek Console Bar Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Four-Drawer Console
"*" indicates required fields