Elixir Console Table
Console table featuring champagne-silver metal stretchers in a graceful X and a serene gray-beige wood finish. A slim, modern accent for entryways or living rooms.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
From the champagne silver metal stretchers forming a graceful X shape to the serene gray beige wood finish, the Elixir Console Table is an expression of soft modern artistic style that exudes simplicity and well-being.
Product Details
| Modern/Contemporary styleMetal baseFinish: A serene gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. Champagne silver finish on the metal elementsHardware: Champagne Silver Finish HardwareDistressed Finishe | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.75 |
| Carton Length | 20.25 |
| Carton Weight | 185.00 |
| Carton Width | 80.50 |
| Depth | 16.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Basswood Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 77.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 143 |
| Image Role Data | {“5990_85001_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5990_85001_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5990_85001_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 77 × 33.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Elixir |
Complete The Look
Elixir Buffet
Bedroom Elixir 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Elixir Queen Upholstered Bed
Elixir 80in Rectangular Dining Table with 1-20in Leaf
Bedroom Elixir 5/0-6/6 Rails
Elixir Host Chair
Bedroom Elixir 5/0 Upholstered Headboard
Elixir Two-Drawer Nightstand
Elixir Six-Drawer Dresser
Elixir Six-Drawer Drawer Chest
Bedroom Elixir 5/0 Upholstered Footboard
Bedroom Elixir 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Items We Think You Will Love..
Tivoli Console Table
Arrowcreek Console Bar Table
Affinity Glass Top Accent Console
Ciao Bella Narrow Console
City View Console Bar Table
Leesburg Demilune Hall Console
Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Magnolia Manor Console Bar Table
Bluewind Flip-Top Console Table
Skinny Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Elixir Console Table
"*" indicates required fields