Console Table
Console table with a curvy steel base and travertine marble top in a dark satin nickel gray finish, blending organic texture with modern lines.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Organic and modern, this striking console table in a neutral color palette has a curvy steel base and natural stone top of Travertine Marble to create an inviting focal point.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 37.50 |
| Carton Length | 15.75 |
| Carton Weight | 107.80 |
| Carton Width | 71.75 |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Tubular and Solid Steel with Travertine Marble |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 110 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 81.4 |
| Image Role Data | {“5373_80room”:[“Room Image 1″],”5373_80151silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5373_80151top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 81.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 68 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | 5373-80 & Melange |
Complete The Look
Melange Marin 36in Accent End Table
Living Room Melange Gerrin Side Table
Melange Neville Credenza
Melange Georgie Side Table
Melange Flourish Dressing Table
Melange Esperanza Two-Door Chest
Tivoli Console Table
Melange Keenan Five Door Credenza
Melange Swaley Four Door Credenza
Living Room Melange Dancer Credenza
Melange Atlantis End Table
Melange Credenza
Items We Think You Will Love..
Magnolia Manor Console Bar Table
River Place Console Bar Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Affinity Glass Top Accent Console
Brookhaven Console Table
Vera Cruz Console Table
Beaumont Console
Arrowcreek Console Bar Table
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Bexar Leg Huntboard
Skinny Console Table
Thin Metal Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Console Table
"*" indicates required fields