Melange Georgie Side Table
C-shaped, two-tier side table with a pewter metal base and a white and gray Carrara marble top. The C-shape enhances versatility beside seating.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a convenient C-shape to enhance versatility, the two-tiered Georgia side Table combines Pewter Metal on the base with a Carrara Marble white and gray top for an eclectic blending of elegant, organic materials.
Product Details
| Carton Height | 26.00 |
|---|---|
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 52.80 |
| Carton Width | 27.00 |
| Depth | 14.00 |
| Height | 22.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Carrara Marble Veneer with Cast Metal |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Distressed Base |
| Weight | 34.76 |
| Image Role Data | {“628_50028_40_50031_00_50032_00_50035_00_room”:[“Room Image 1″],”628_50035_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50035_00_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6 |
| Weight | 34.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 22 × 22.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Selleck Writing Desk
Melange Contours Side Table
Melange Maverick Table
Melange Lisette Hall Chest
Melange Barron Accent Table
Melange Corrina Round Lamp Table
Melange Raising Cane Etagere
Melange Corinth Four Door Entertainment Console
Melange Julip Accent Chest
Melange Neville Credenza
Melange Bellis Accent Table
Melange Madeline Four Door Credenza
Items We Think You Will Love..
Nesting Tables
Red Bombe Chest
Oval Accent Table
Moment of Hope Chest
Susan G. Komen Eternal Chest
Americana Bed Bench
Hamilton Accent Table
Memento Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Curata Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Georgie Side Table
"*" indicates required fields