Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Round lamp table in the Visage finish with one drawer and two shelves. Practical accent table for living spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A vision of beauty and serene style, the one-drawer, two-shelf Sanctuary Lamp Table is a touch of tranquility in your comfort space. Finish is the enchanting Visage, a patina of silver greige with amber glaze.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 15.25 |
| Carton Length | 31.00 |
| Carton Weight | 95.00 |
| Carton Width | 32.00 |
| Depth | 28.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 18.125W x 16.5D x 2.75H |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods and Silver Leaf |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 80.8 |
| Image Role Data | {“3014_50003”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 80.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Footboard
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Sanctuary Upholstered Arm Chair
Sanctuary Buffet
Sanctuary Armoire – Visage
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Footboard
Casual Dining Sanctuary Rectangle Dining Table Base
Sanctuary Upholstered Side Chair
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Items We Think You Will Love..
Triumph Accent Chest
Memento Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Melange Four-Door Credenza
Chest
Chatelet Scroll Accent Table
Americana Bed Bench
Bubble Glass Accent Table
Moment of Hope Chest
Verona Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Red Bombe Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
"*" indicates required fields