58” Red Asian Cabinet
Hand-painted red accent cabinet in an Asian-inspired style with wood veneers. Offers four drawers and four doors with an adjustable shelf behind each, in a slim 58.25 in. W x 15.5 in. D profile.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A stunning focal point piece, this rich red hand painted cabinet with an Asian flair adds both a dash of color and style and hard-working storage to your home. Crafted of wood veneers, the cabinet has four drawers and four doors with one adjustable shelf behind each. 58 ¼ W x 15 ½ D.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 18.75 |
| Carton Weight | 212.75 |
| Carton Width | 61.50 |
| Depth | 15.50 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 11W x 12.75D x 4H |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Veneers and Hand Painting |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 58.25 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 188.5 |
| Image Role Data | {“HF50050711_7_07”:[“Room Image 1″],”500_50_711_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 188.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 58.25 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Red |
| Detail Color | Reds |
| Style | Transitional |
| Collection | 500-50 & Commerce and Market |
Complete The Look
Oval Accent Table
Round Pedestal Accent Table
Items We Think You Will Love..
Melange Four-Door Credenza
Parkland Falls Storage Trunk
Waterfall Black Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Amani Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Chest
Bubble Glass Accent Table
Moment of Hope Chest
Red Bombe Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
58” Red Asian Cabinet
"*" indicates required fields