Chest
Black hand-painted accent chest with rub-through distressing, turned legs, and ring-pull hardware. Two doors conceal one adjustable shelf for flexible storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a vintage charm, the black hand-painted leg chest with rub-though is nostalgic and timeless with turned legs and a stretcher, a shaped base and ring pulls on decorative back plates. Two doors with one adjustable shelf.
Product Details
| Carton Height | 37.75 |
|---|---|
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 156.97 |
| Carton Width | 40.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Birch Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | rub-through |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 137.13 |
| Image Role Data | {“500_50_904abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”500_50_904room”:[“Room Image 1″],”500_50_904silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”500_50_904top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 137.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 36 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Melange |
Complete The Look
Bubble Glass Accent Table
Etagere
Black Bookcase
Nesting Tables
French Two Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Red Bombe Chest
Amani Three-Drawer Accent Chest
Memento Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Accent Nesting Tables
58” Red Asian Cabinet
Parkland Falls Storage Trunk
Melody White Accent Table
Verona Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chest
"*" indicates required fields