Saint Armand Nest of Tables
Industrial-luxe nest of tables combining rustic acacia wood with metal for a graceful, swirling silhouette. Large table is 19 in. W x 19 in. D x 24.25 in. H; small is 14 in. W x 20.25 in. H.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The swirling, graceful silhouette of the Saint Armand Nest of Tables combining rustic Acacia Solid Wood with metal exudes industrial luxe. Perfect for settings from lofts to townhomes to farmhouses, the large table measures 19 X 24 ¼ H and the small table measures 14 x 20 ¼ H.
Product Details
| Alternate Finish Items | 5601-50001-BLK |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 26.50 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 33.07 |
| Carton Width | 21.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Solids with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 30 lbs (small table), 50 lbs (large table) |
| Width | 19.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 24.25 |
| Image Role Data | {“5601_50001abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5601_50001silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_50001top1″:[“Top Silo Image 1″],”5601_50001top2”:[“Top Silo Image 2”]} |
| Weight | 24.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Round Cocktail Table
St. Armand Writing Desk
St. Armand Drink Table
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Writing Desk
Saint Armand Martini Table
Items We Think You Will Love..
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Moment of Hope Chest
58” Red Asian Cabinet
Verona Accent Table
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Sylvie Accent Table
Triumph Accent Chest
Bubble Glass Accent Table
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Waterfall Brown Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Saint Armand Nest of Tables
"*" indicates required fields