St. Armand Entertainment Console
Entertainment console in distressed black acacia with brushed pewter trim. Features 4 soft-close doors, adjustable shelves, ventilated back and power supply; fits up to a 60 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Authentic with an artistic character, the St. Armand Entertainment Console is crafted of Acacia Solid Wood in a distressed black finish with brushed pewter metal trim. Featuring 4 doors with soft-close hinges and one adjustable shelf behind each pair of doors, the console has a ventilated back panel, power supply and accommodates up to a 60-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 198.42 |
| Carton Width | 62.75 |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Max TV Size | 60″ Flat Screen |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 160 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 171.96 |
| Image Role Data | {“5601_55460_109_113_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5601_55460_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_55460_BLK_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5601_55460_BLK |
| Weight | 171.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 60 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Round End Table
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Chairside Table
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Door Chest
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Chairside Table
Items We Think You Will Love..
Millwork Brown Entertainment Base
Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Entertainment Console 64in
Swirl Door Entertainment Console
Plymouth Gray Entertainment Base
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Americana 84″ Tv Console
Waterfall Large Entertainment Base
Chatelet Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Entertainment Console
"*" indicates required fields