Four-Door Entertainment Console
Four-door entertainment console featuring a medium wood finish with metal chevron inlay and a metal base. Supports up to an 80 in. TV with one adjustable shelf behind each door pair.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Mango Wood, German Silver and Iron come together for a tactile and stylish combination of mixed media in the Four-Door Entertainment Console. The medium wood finish has a metal chevron inlay, complemented by a metal base and thumb pulls. There’s one adjustable shelf behind each pair of doors. Accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 236.00 |
| Carton Width | 89.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Mango Wood, Iron and German Silver |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 220 lbs |
| Width | 86.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 216 |
| Image Role Data | {“5649_55486_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5649_55486_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5649_55486_MWD_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5649_55486_MWD_top”:[“ |
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 86 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5649-55 & Commerce and Market |
Complete The Look
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Items We Think You Will Love..
69in Entertainment Console
German Silver Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Swirl Door Entertainment Console
Solstice 78in Entertainment Console
Plymouth Gray Entertainment Base
Entertainment Console
Leesburg Entertainment Console
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Three Door Console
68in Entertainment Console
Entertainment Console 64in
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Four-Door Entertainment Console
"*" indicates required fields