Leesburg Entertainment Console
Entertainment console in a rich mahogany finish that supports up to an 80 in. TV and includes a center channel speaker area (39 in. W x 18.75 in. D x 6 in. H). Features adjustable shelving behind doors, two drawers, and a 3-plug electrical outlet for stre
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This gracious silhouette with classic column motifs and a rich, traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers creates a grand setting for entertainment with family and friends. This functional piece accommodates up to an 80-inch TV with one center channel speaker area, 2 adjustable shelves behind each door and one 3-plug electrical outlet. The channel speaker area measures 39W x 18 ¾ D X 6H.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOne center channel speaker areaTwo doors with one adjustable shelf behind eachTwo wood-framed glass doorsTwo adjustable shelves behind each doorOne three plug electrical outletChannel Speaker Area: 39W x 18 3/4D x 6HFinish: Leesburg features a | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 295.42 |
| Carton Width | 87.00 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 12.5W x 15D x 4.25H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 8 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 84.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 253.53 |
| Image Role Data | {“5381_55202room”:[“Room Image 1″],”5381_55484silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_55202silo”:[“Silo Image 2”]} |
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 84 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Complete The Look
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 6/0-6/6
Leesburg Splatback Arm Chair
Leesburg Executive Desk
Leesburg Bedroom Upholstered Rails 5/0-6/6
Leesburg Splatback Side Chair
Leesburg California King Poster Bed
Leesburg Queen Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Chairside Chest
Leesburg Queen Poster Bed
Leesburg Martini Table
Leesburg Lateral File
Leesburg King Upholstered Bed
Items We Think You Will Love..
Americana Entertainment Credenza
Plymouth Gray Entertainment Base
Entertainment Console
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
68in Entertainment Console
Entertainment Console 72in
Entertainment Console 64in
Four-Door Entertainment Console
Urban Elevation Low Entertainment Console
German Silver Entertainment Console
Lake House TV Console
Big Bang 78in Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Leesburg Entertainment Console
"*" indicates required fields