68in Entertainment Console
Sunburst-inspired entertainment console crafted of mango wood in a sandblasted whitewash with an interlocking iron base. Measures 69.5 in. W and fits up to a 65 in. TV with three storage shelves.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With the dazzling look of sunbursts in natural stone, this stylish console exudes modern elegance and is TV-ready. The piece is crafted of Mango Solids with a neutral-colored, sandblasted whitewash finish and an interlocking iron base. Measuring 69 ½ inches W by 16 inches D and 35 inches H, this console accommodates up to a 65-inch TV.
Product Details
| Carton Height | 37.50 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 220.00 |
| Carton Width | 72.50 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mango Solids and Iron |
| Max TV Size | 65″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 189 |
| Image Role Data | {“5560_55468_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5560_55468_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5560_55468_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69.5 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5560-55 & Melange |
Complete The Look
69in Entertainment Console
Items We Think You Will Love..
Americana 84″ Tv Console
Three Door Console
Entertainment Console
Chatelet Entertainment Console
Athens Entertainment Base
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Swirl Door Entertainment Console
Entertainment Console 72in
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
Solstice 78in Entertainment Console
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Leesburg Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
68in Entertainment Console
"*" indicates required fields