Ciao Bella Entertainment Console
Entertainment console in Flaky White with hand-distressed, wire-brushed finish and perforated sliding doors. Includes three adjustable shelves, a ventilated back, a 3-plug outlet, and supports up to an 80-in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a romantic French laundry and Shabby Chic appeal, the Ciao Bella Entertainment Console will star in your family room with its Flaky White finish with hand wire brushing over light and airy perforated doors. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneers, the console has 3 sliding doors with one adjustable shelf behind each door, a ventilated back panel, 3-plug outlet and accommodates up to an 80- inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 242.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Maple Veneers and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Sales Panel | HF-5805-FLAKY WHI-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, nail holes, wire brushing, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 195.8 |
| Image Role Data | {“5805_55483_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_55483_80_room”:[“Room Image 1″],”5805_80111_96_55483_80_room”:[“Room Image 2″],”5805_55483_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805 |
| Weight | 195.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 80 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Complete The Look
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Speckled Gray
Bedroom Ciao Bella 6/0-6/6Upholstered Footboard-SpeckledGray
Ciao Bella Narrow Console
Ciao Bella 84in Trestle Table with 2-18in Leaves-Natural/Gray
Ciao Bella Telephone Table
Ciao Bella King Upholstered Bed- Black
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Bedroom Ciao Bella 6/0 Rail- Black
Ciao Bella Spindle Back Bar Stool-Speckled Gray
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Ciao Bella Friendship Table- Flaky White/Black
Ciao Bella Bachelors Chest
Items We Think You Will Love..
Waterfall Entertainment Base
Athens Large Entertainment Base
German Silver Entertainment Console
Solstice 78in Entertainment Console
Americana 84″ Tv Console
Millwork Brown Large Entertainment Base
Entertainment Console
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
Entertainment Console 64in
Chatelet Entertainment Console
Athens Entertainment Base
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ciao Bella Entertainment Console
"*" indicates required fields