Entertainment Console
Three-door entertainment console with hand-carved mango wood front, distressed medium tone with cream glaze, and bronze-tone pulls. Features fixed shelving, a ventilated back, and supports up to an 80 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exquisitely hand carved Mango Wood on the front of this three-door entertainment console creates an iconic and imposing stylish look for your home. The serene neutral finish is accomplished with a cream glaze and heavy distressing over a medium wood tone. Antique bronze-colored bar pull hardware with a cream glaze completes the look. Featuring 3 doors, the left pair of doors has one fixed shelf behind, and the right door has one fixed shelf behind, and there is a ventilated back panel. Accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| Three doors with decorative handcarved Mango woodLeft pair of doors has one fixed shelf behindRight door has one fixed shelf behindVentilated back panelFinish: Medium wood tone with cream glaze and heavy distressingHardware: Antique bronze-colored bar pul | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 235.00 |
| Carton Width | 83.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mango Solids |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Heavy distressing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 200 |
| Image Role Data | {“5726_55480_95_room”:[“Room Image 1″],”5726_55480_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5726_55480_95_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5726-55 & Commerce and Market |
Complete The Look
6001-55, Commerce and Market Home Entertainment 69in Entertainment Center
St. Armand Chairside Table
Commerce & Market Bookcase
Items We Think You Will Love..
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
Plymouth Gray Entertainment Base
Americana Entertainment Credenza
Millwork Brown Entertainment Base
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
Americana 84″ Tv Console
Entertainment Console 72in
Three Door Console
Entertainment Console
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Waterfall Large Entertainment Base
Waterfall Entertainment Base
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Entertainment Console
"*" indicates required fields