Commerce & Market Bookcase
28″ (71.1 cm) Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase highlighted with Fiber Rush and Carbon Steel, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rustic textures come together to create this striking bookcase, with 3 fixed shelves made of fiber rush, combined with black metal legs for a primitive profile.
Product Details
| Carton Height | 52.00 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 40.00 |
| Carton Width | 30.75 |
| Depth | 16.00 |
| Height | 48.00 |
| Material Description | Fiber Rush and Carbon Steel |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 28.00 |
| Weight | 28 |
| Image Role Data | {“7228_50649_00_room”:[“Room Image 1″],”7228_50649_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50649_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 28 × 48 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Gears Round End Table
Commerce & Market Round Side Table
Commerce & Market Boomerang Console Table
Commerce & Market Fine Lines Credenza
Commerce & Market Spot Table
Commerce & Market Console
Living Room Commerce and Market Inside Track Console Table
Commerce & Market Block Buster End Table
Commerce & Market Jacobs Ladder End Table
Commerce & Market Metal and Wood Console
Commerce and Market Helena Spot Table
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Bookcase
Trellis Lane Accent Bookcase
Telluride Bookcase Hutch
Telluride Bookcase Base
House Blend Etagere
Corsica Bookcase
Burnham Bookcase
Sundance Etagere
Surfrider Etagere
Farmhouse Leaning Bookcase
Tynecastle Bunching Bookcase
Curata Bunching Bookcase
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Bookcase
"*" indicates required fields