Commerce and Market Pilea Entertainment Credenza
81″ (205.7 cm) A refined piece inspired by Oak Solids, Oak Veneers and Ceramic Handles, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Whimsical and organic, the Pilea Entertainment Center is crafted of Oak Solids and Veneers with a light natural finish accented by inset green ceramic pulls in a lily pad design. Measuring 80 inches wide by 18 inches deep, it has four doors with soft-close hinges and touch latches. There’s one adjustable wood shelf behind each left and right door and one adjustable shelf behind the center pair of doors. Features wire management and a ventilated back panel behind all doors.
Product Details
| Four doors with soft close hinges, touch latches and ceramic hardwareOne adjustable wood shelf behind each left and right doorsOne adjustable wood shelf behind center pair of doorsWire management and ventilated back panel behind all doorsFinish: Light nat | Yes |
|---|---|
| 1st Row Center Shelf Opening | 39W x 14.75D x 13.75H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 18.5W x 14.75D x 13.75H |
| Back Panel Description | Stained, sealed, hand holes, cord management |
| Back Panel Material | MDF, plywood, veneer |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 309.75 |
| Carton Width | 84.50 |
| Center Base Panel Opening | 37.75W x 16.25D x 14.625H |
| Center Cabinet Opening | 37.75W x 16.25D x 29.5H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 39W x 14.75D x 1.5TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 100 lbs |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.50 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 62.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Left and Right Base Panel Opening | 18.125W x 16.25D x 15.125H |
| Left and Right Cabinet Opening | 18.125W x 16.25D x 29.5H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 18.625W x 14.75D x .75TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 60 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Solids, Oak Veneers and Ceramic Handles |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 81.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 262.35 |
| Image Role Data | {“7228_55041_85_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_55041_85_room”:[“Room Image 1″],”7228_55041_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_55041_85_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 262.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 81 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce & Market Underhill Entertainment Console
Commerce & Market Round Side Table
Commerce and Market Weaver 2-Door Accent Chest
Commerce & Market Chiseling Cocktail Table
Commerce & Market Argyle Three-Drawer Chest
Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
Commerce & Market Block Buster End Table
Commerce & Market Skyline Side Table
Commerce & Market Round Robin Accent Table
Commerce & Market Skyline Cocktail Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Kiara Square Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
City View 82 Inch TV Console
Lake House TV Console
69in Entertainment Console
Boheme Four Door Media Console
Athens Large Entertainment Base
Entertainment Console
Solstice 78in Entertainment Console
Athens Entertainment Base
Millwork Brown Entertainment Base
German Silver Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce and Market Pilea Entertainment Credenza
"*" indicates required fields