Commerce & Market Kubrick Console Table
76″ (193 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Kubrick Console Table incorporating Oak Veneers design elements to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A sleek silhouette has a textured organic finish for a dynamic blend of shape and materials in the Kubrick Console Table. Crafted of Oak Veneers, it has a dark wood finish with a contrasting textured finish on the drawer fronts and the one fixed shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Back Panel Description | Finished |
| Carton Height | 39.50 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 191.80 |
| Carton Width | 79.50 |
| Clearance | 3.25 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 31W x 13.125D x 3.375H |
| Drawers | Yes |
| Height | 35.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 69W x 17D x 20.75H |
| Shelf Weight Capacity | 150 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 175 lbs |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing Type | Texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dowell Joint, Half-Lap Joint, Mitered Butt Joint, Pocket Joint |
| Weight | 154.32 |
| Image Role Data | {“7228_80181_89_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_85090_85_80181_89_80183_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_80181_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80181_89_back_silo”:[“Silo I |
| Weight | 154.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 76 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Twister End Table
Commerce & Market Underhill Entertainment Console
Commerce & Market Jacobs Ladder Cocktail Table
Commerce & Market Madison Round Dining Table
Commerce & Market Seaside Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Commerce & Market Round Side Table
Commerce and Market Jachar Entertainment Credenza
Commerce & Market Aspen Grove Door Chest
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Nesting Tables
Commerce & Market Metropolitan Cocktail Table
Commerce and Market Margo Etagere
Commerce and Market Weaver 2-Door Accent Chest
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Brookhaven Console Table
Ciao Bella Narrow Console
Thin Metal Console
Parkland Falls Console Bar Table
Elixir Console Table
Bexar Leg Huntboard
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Vera Cruz Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Beaumont Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Kubrick Console Table
"*" indicates required fields