Bexar Leg Huntboard
Carved gambel-oak huntboard with one fixed shelf and two drawers for dining room storage. White oak veneers in a Sandstone finish with aged black highlights.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The striking Bexar Leg Huntboard is crafted in a carved gambel oak motif inspired by the scrub oaks that are prominent in the American West. The Sandstone finished with characteristic aged black highlights is reminiscent of the sandstone quarried in Texas Hill country for centuries. The huntboard has one fixed wood shelf and two drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOne fixed wood shelfFinish: MWD: This accent finish was inspired by native Sandstone with characteristic aged black highlights that has been quarried in the Texas Hill Country for centuriesHardware: Custom-crafted hardware in an aged pewter fin | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | White Oak Veneers |
| Finish | MWD: This accent finish was inspired by native Sandstone with characteristic aged black highlights that has been quarried in the Texas Hill Country for centuries |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Number Of Shelves | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 160.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 90 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Complete The Look
Hill Country Casual Dining Balcones 60in Friendship Table Base
Hill Country Bedroom Fair Oaks 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Comfort Counter Stool
Hill Country Casual Dining Balcones 60in Table Top w/2-12in Leaves
Hill Country Comfort Upholstered Side Chair
Hill Country Helotes Dining Bench
Bluewind Flip-Top Console Table
Hill Country Bedroom Fair Oaks 6/0 Rails
Hill Country Bedroom Fair Oaks 6/0-6/6 Footboard
St. Hedwig Executive Desk
Elmendorf Three-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Magnolia Manor Console Bar Table
River Place Console Bar Table
Parkland Falls Console Bar Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Ciao Bella Flip-Top Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Tivoli Console Table
Beaumont Console
Console Table
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Melange Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Bexar Leg Huntboard
"*" indicates required fields
