Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Console table pairing an aged steel diamond-motif base with a soft gray-white faux concrete top. Makes a striking focal point in entry or living spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create a stylish focal point in any room with the intricate metal base with diamond motifs, topped by a chic concrete surface that makes this piece perfect for interiors from the farmhouse to the penthouse. The base is in an Aged Steel finish and the faux concrete top is a soft gray white.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 19.25 |
| Carton Weight | 153.00 |
| Carton Width | 84.25 |
| Depth | 15.25 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Metal and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 80.25 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 118 |
| Image Role Data | {“5805_85002_00_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_85002_00_room”:[“Room Image 1″],”5805_85002_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_85002_00_top”:[“Top Silo Image 1”],”5805_85002 |
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 80.25 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Complete The Look
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Gray
Ciao Bella King Upholstered Bed- Black
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Top w/ 2-18in Leaves
Ciao Bella 84in Trestle Table with 2-18in Leaves-Natural/Gray
Ciao Bella Telephone Table
Ciao Bella Rectangular End Table
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Footboard- Speckled Gray
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Speckled Gray
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Upholstered Back Side Chair
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Black
Ciao Bella Display Cabinet- Black
Items We Think You Will Love..
Magnolia Manor Console Bar Table
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Documents Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Chapman Mixed Media Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Skinny Console Table
Bluewind Flip-Top Console Table
Chapman Console Table
Tivoli Console Table
Affinity Glass Top Accent Console
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
"*" indicates required fields