Chapman Mixed Media Console Table
Mixed-media console table with a hand-hammered forged pewter base and gray faux shagreen top. Slim 16.5 in. depth suits narrow spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A hand-hammered forged pewter base, stretcher and inlay and a faux Shagreen-wrapped top come together to create an eclectic, mixed-media piece in the Chapman Mixed Media Console Table, inspired by downtown urban living.
Product Details
| Carton Height | 35.25 |
|---|---|
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 123.00 |
| Carton Width | 83.25 |
| Depth | 16.50 |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Metal and Faux Shagreen |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 80.25 |
| Weight | 76 |
| Image Role Data | {“6033_80110_113_151_94_50003_94_50001_00_CH7115_001_CH1628_room”:[“Room Image 1″],”6033_80151_94_room”:[“Room Image 2″],”6033_80151_94_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_80151_ |
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 80.25 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman Console Table
Bedroom Chapman 5/0-6/6 Rails
Bedroom Chapman 6/0 Rails
Chapman Upholstered Arm Chair
Bedroom Chapman Queen Panel Bed
Chapman Round Side Table
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Footboard
Chapman Sideboard
Chapman Mixed Media Rectangle Cocktail Table
Chapman Shou Sugi Ban Console Table
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Poster Headboard
Chapman Shou Sugi Ban End Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Four-Drawer Console
Thin Metal Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Melange Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Beaumont Console
Affinity Glass Top Accent Console
Skinny Console Table
Parkland Falls Console Bar Table
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Alfresco Lapilli Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Mixed Media Console Table
"*" indicates required fields