Chapman Martini Table
Martini table with a black base, hand-hammered forged pewter accent, and a honed silver travertine stone veneer top. Compact accent table with natural stone patterning.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by downtown urban living, the Chapman Martini Table features an eclectic mix of materials: a black base with a hand-hammered forged pewter accent and a travertine stone veneer top with natural patterns and veining.
Product Details
| Carton Height | 27.75 |
|---|---|
| Carton Length | 17.25 |
| Carton Weight | 58.10 |
| Carton Width | 17.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 14.00 |
| Height | 23.25 |
| Material Description | Metal with Honed Silver Travertine Stone Veneer |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 30 lbs |
| Width | 14.00 |
| Weight | 43 |
| Image Role Data | {“6033_50005_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_50005_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 23.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Chapman Nine-Drawer Dresser
Chapman Upholstered Side Chair
Chapman Shou Sugi Ban Accent Chest
Chapman Side Table
Chapman Upholstered Arm Chair
Chapman Round Cocktail Table
Bedroom Chapman 5/0-6/6 Rails
Chapman Shou Sugi Ban Petite Round Dining Table
Chapman Three-Drawer Nightstand
Chapman California King Panel Bed
Chapman Mixed Media End Table
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Panel Footboard
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Chest
Waterfall Black Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Melody White Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Sylvie Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Moment of Hope Chest
French Two Drawer Chest
Susan G. Komen Eternal Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Martini Table
"*" indicates required fields