Chapman Shou Sugi Ban Accent Chest
Accent chest in Charred Black Shou Sugi Ban pine with soft-close doors, one adjustable shelf, and a drawer. Ventilated back panel makes it media-ready.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Pine Veneers in a Charred Black finish featuring a Japanese technique to achieve the look of burnt wood create a truly unique piece in the Chapman Accent Chest. With a rustic and casual yet sophisticated design, the chest has two doors with soft-close hinges and touch latches, one adjustable wood shelf, one drawer behind the doors and is media-ready with a ventilated back panel.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and touch latchesOne adjustable wood shelfOne drawer behind doorsVentilated back panelFinish: The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Uniq | Yes |
|---|---|
| Finish | The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to |
| Carton Height | 36.75 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 222.70 |
| Carton Width | 43.50 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pine Veneers |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 40.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 187.4 |
| Image Role Data | {“6033_85004_99_detail”:[“Detail Image 1″],”6033_85004_99_room”:[“Room Image 1″],”6033_85004_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_85004_99_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 187.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 40.5 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Complete The Look
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Panel Headboard
Chapman Shou Sugi Ban Petite Round Dining Table
Chapman Buffet
Chapman Shou Sugi Ban Console Table
Chapman Upholstered Arm Chair
Chapman Mirror
Chapman Rectangle End Table
Chapman Shou Sugi Ban End Table
Chapman Shou Sugi Ban Rectangle Cocktail Table
Chapman Shou Sugi Ban Side Table
Chapman Mixed Media Console Table
Bedroom Chapman 6/0-6/6 Poster Headboard
Items We Think You Will Love..
Unity Chest
Moment of Hope Chest
Bubble Glass Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Waterfall Brown Accent Table
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Amani Three-Drawer Accent Chest
Hamilton Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Curata Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chapman Shou Sugi Ban Accent Chest
"*" indicates required fields