Accent Nesting Tables
Textured silver-finished iron nesting tables with mirrored tops add a glam modern accent. Set includes a 19.5 in. dia x 24 in. H table and a 14.375 in. dia x 19.75 in. H table.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Organic and tactile, these accent nesting tables are rich in texture, crafted of iron and mirror with a silver finish over iron and a mirrored top. Add a glamorous modern twist to any space. The large table measures 19.5 inches in diameter and 24 inches high, while the small table is 14 3/8 inches in diameter by 19 ¾ inches high.
Product Details
| Carton Height | 28.25 |
|---|---|
| Carton Length | 23.75 |
| Carton Weight | 42.99 |
| Carton Width | 23.75 |
| Depth | 19.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Iron and Mirror |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 20 lbs (small table), 40 lbs (large table) |
| Width | 19.50 |
| Wood Distressing Type | Texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“5594_50001_SLV_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5594_50001_SLV_room”:[“Room Image 1″],”5594_50001_SLV_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5594_50001_SLV_top”:[“Top S |
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 19.5 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | 5594-50 & Melange |
Complete The Look
Melange Dixon Writing Desk
Melange Keenan Five Door Credenza
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
Living Room Melange Gia Drum Table
Melange Architectural Writing Desk
Melange Alabaster End Table
Melange Madeline Four Door Credenza
Items We Think You Will Love..
Memento Accent Table
Americana Bed Bench
Melody White Accent Table
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Bubble Glass Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Amani Three-Drawer Accent Chest
Alfresco Costiere Chest
Unity Chest
Amani Accent Table
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Accent Nesting Tables
"*" indicates required fields