Chatelet Credenza
TV-ready credenza with four mirrored fretwork doors and a scalloped base in warm Caramel Froth with Paris Vintage accents. Includes adjustable shelving and rear wire management.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elevate your entertainment by creating an atmosphere of livable luxury with the Chatelet TV-ready Credenza. The timeless Chatelet Credenza features 4 mirrored fretwork doors, a scalloped base and the soft amber Caramel Froth finish. The accent finish is Paris Vintage, a distressed white with fretwork overlay. Behind the side doors are 2 adjustable shelves and behind the center doors is one adjustable shelf. Wire management.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four mirrored fretwork doorsTwo adjustable shelves behind side doorsOne adjustable shelf behind center doorsWire management back panelFinish: A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touc | Yes |
|---|---|
| Finish | A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Cara |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 312.40 |
| Carton Width | 93.75 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers, Antique Mirror and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 5 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 90.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 253 |
| Image Role Data | {“5351_85001wtvroom”:[“Room Image 1″],”5351_85001silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5351_85001top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 253 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 90 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Complete The Look
Chatelet Chest
Chatelet Dresser
Casual Dining Chatelet Rectangle Trestle Dining Table Base
Bedroom Chatelet King Panel Rails
Chatelet Refectory Rectangle Trestle Dining Table with Two 22” Leaves
Chatelet Fretback Arm Chair
Casual Dining Chatelet Round Dining Table Top w/1-20in Leaf
Bedroom Chatelet California King Panel Rails
Chatelet Splatback Arm Chair
Chatelet Rectangle Cocktail Table
Chatelet Bunching Curio
Chatelet Queen Upholstered Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Accent Table
Red Bombe Chest
Hamilton Accent Table
Amani Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Alfresco Costiere Chest
Melody White Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Memento Accent Table
French Two Drawer Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Amani Three-Drawer Accent Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chatelet Credenza
"*" indicates required fields