French Two Drawer Chest
French-style two-drawer chest in light gray with gold-leaf accents and cabriole legs. A compact 30 in. width adds elegant storage for bedrooms or entryways.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Graceful and romantic, this enchanting soft gray chest is offered in a vintage French style with exquisite design details like gold leafing, shapely cabriole legs and a gold-leaf ornamental keyhole escutcheon on each drawer. Crafted of Poplar Solids and Gold Leaf, it features two drawers and is a compact 30 inches wide.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22.25W x 11D x 5.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 22.25W x 11D x 5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 104.80 |
| Carton Width | 34.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Gold |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods and Gold Leaf with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | rub-through |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 80.5 |
| Image Role Data | {“500_50_887_inset1”:[“Detail Image 1″],”500_50_887”:[“Room Image 1″],”500_50_887room2”:[“Room Image 2”]} |
| Weight | 80.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Melange |
Complete The Look
Chest
Bubble Glass Accent Table
Black Bookcase
Etagere
Nesting Tables
Items We Think You Will Love..
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Waterfall Brown Accent Table
Accent Nesting Tables
Red Bombe Chest
Triumph Accent Chest
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Unity Chest
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Waterfall Black Accent Table
Verona Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
French Two Drawer Chest
"*" indicates required fields