Red Bombe Chest
Red bombe chest in hardwood veneers with a hand-painted, distressed finish. Five roomy drawers provide ample storage for a living room or bedroom.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Old world meets curated chic with the iconic Red Bombe Chest, a conversation piece in any room. Timeless hardware and bombe design combines with a contemporary color palette and a casual rustic hand-painted finish with distressing including rub-through. Ample storage with five roomy drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 30W x 15.5D x 1.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 30W x 15D x 2.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 30W x 15D x 3.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 4th Row Drawer Dimensions | 33.75W x 17.75D x 4.5H |
| 4th Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 5th Row Drawer Dimensions | 33.5W x 18D x 5.5H |
| 5th Row Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 204.60 |
| Carton Width | 47.00 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwood with Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 44.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, rub-through, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 174.17 |
| Image Role Data | {“5102_85001”:[“Room Image 1″],”5102_85001_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5102_85001_Silo_Top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 174.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 44 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Red |
| Detail Color | Reds |
| Style | Transitional |
| Collection | 5102-85 & Melange |
Complete The Look
Melange Saffron Three Drawer Chest
Melange Sorrell Five-Drawer Chest
Melange Flourish Dressing Table
Casual Dining Melange Kandin Bar Cabinet
Laureng Cocktail Table
Melange Ground Perspective Credenza
Melange Corrina Round Lamp Table
Items We Think You Will Love..
58” Red Asian Cabinet
Chest
Waterfall Brown Accent Table
Chatelet Scroll Accent Table
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Sylvie Accent Table
Moment of Hope Chest
Verona Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Oval Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Red Bombe Chest
"*" indicates required fields