Melange Ground Perspective Credenza
Paldao and Oak veneer credenza with contrasting light, starburst door fronts. Three soft-close doors hide adjustable and fixed shelving, a 3-plug outlet, and a ventilated back for media storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With gravitas and organic elegance, the modern Ground Perspective Credenza is crafted of Paldao and Oak Veneers with a natural distressed dark wood finish on the base contrasting with a light natural wood finish on the door fronts. A starburst pattern on the door fronts adds flair. The three doors have soft-close hinges and magnetic door catches, and there’s one adjustable shelf behind each door and one fixed shelf. Media-friendly, the credenza has a 3-plug outlet behind the center door and a ventilated back panel.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and magnetic door catchesStarburst veneer pattern on door frontsOne adjustable shelf behind each doorOne fixed shelfVentilated back panelPower supply behind center doorFinish: Natural distressed dark wood finish on base | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Center Shelf Opening | 21W x 15D x 8.75H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 20.625W x 15D x 8.75H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 262.00 |
| Carton Width | 75.00 |
| Center Base Panel Opening | 20W x 17D x 8.625H |
| Center Cabinet Opening | 20W x 17D x 18.25H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 21W x 15D x .75TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Clearance | 3.75 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 66 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 3 |
| Height | 31.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 19.625W x 17D x 8.625H |
| Left and Right Cabinet Opening | 19.625W x 17D x 18.25H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 20.625W x 15D x .75TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Paldao and Oak Veneers |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 71.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 225 |
| Image Role Data | {“628_85170_95_room”:[“Room Image 1″],”628_85170_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85170_95_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85170_95_top”:[“Top Silo |
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 71 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Koi Rectangle Cocktail Table
Living Room Melange Gia Drum Table
Melange Fingerprints Two Door Credenza
Melange Taj Console
Melange Corinth Four Door Entertainment Console
Melange Julip Accent Chest
Melange Mediterranean Entertainment Credenza
Melange Dorian Accent Chest
Living Room Melange Dancer Credenza
Melange Summit Gorge Entertainment Console
Living Room Melange Miranda Credenza
Melange Raising Cane Etagere
Items We Think You Will Love..
Memento Accent Table
Bubble Glass Accent Table
Nesting Tables
French Two Drawer Chest
58” Red Asian Cabinet
Alfresco Costiere Chest
Curata Accent Table
Chatelet Scroll Accent Table
Hamilton Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Waterfall Black Accent Table
Triumph Accent Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Ground Perspective Credenza
"*" indicates required fields