Melange Lloyds Leopard Entertainment Credenza
Walnut media credenza with silver-leaf glass front doors, soft-close hinges and magnetic touch latches. Adjustable shelves flank a center drawer; fits up to an 80 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A case crafted of Walnut Veneers with glass and silver leaf doors creates a modern yet timeless and elegant piece with the Lloyd’s Leopard Entertainment Credenza. The Walnut Veneers are in a rich wood finish, with five painted silver leaf glass-front doors, soft-close hinges and magnetic touch latches. There’s one drawer behind the center door, and one adjustable shelf behind the left and right pairs of doors. The drawer creates one fixed shelf behind the center door. Accommodates up to an 80-inch TV.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Five painted glass-front doors with soft-close hinges and magnetic touch latchesOne drawer behind center doorDrawer creates one fixed shelf behind center doorOne adjustable shelf behind left and right pairs of doorsFinish: Walnut veneers with silver paint | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 1st Row Center Shelf Opening | 14.625W x 15.375D x 9.125H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 31W x 15.375D x 12.5H |
| Back Panel Material | Hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Carton Height | 40.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 260.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Center Base Panel Opening | 14.625W x 16.5D x 10.625H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 14.625W x 15.375D x .75TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Depth | 19.00 |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 5 |
| Drawer Dimensions | 9W x 13.75D x 4.125H |
| Height | 36.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 31W x 16.5D x 14H |
| Left and Right Cabinet Opening | 31W x 16.5D x 27.25H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 31W x 15.375D x 1.5TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Walnut Veneers, Glass and Silver Leaf |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 80.00 |
| Weight | 220 |
| Image Role Data | {“628_55071_89_room”:[“Room Image 1″],”628_55071_89_room2”:[“Room Image 2″],”628_55071_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55071_89_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3/4 |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 80 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Draped Credenza
Melange Deserie Demilune Chest
Melange Boucle Accent Chest
Melange Graffitio Credenza
Melange Silverfrost Cocktail Table
Melange Liberty Entertainment Console
Melange Emma Console Table
Living Room Melange Gerrin Side Table
Melange Alabaster End Table
Melange Contours Cocktail Table
Melange Glamour Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Items We Think You Will Love..
Entertainment Console 72in
Athens Large Entertainment Base
St. Armand Entertainment Console
Chatelet Entertainment Console
City View 82 Inch TV Console
Leesburg Entertainment Console
68in Entertainment Console
Entertainment Console
Big Bang 78in Entertainment Console
Solstice 78in Entertainment Console
Millwork Brown Large Entertainment Base
Americana Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Lloyds Leopard Entertainment Credenza
"*" indicates required fields