Melange Glendon Side Table
Industrial side table with a silver distressed cast-metal base and a Carrara marble veneer top.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Industrial chic meets craftsman couture in the Glendon Side Table, combining a cast metal base in a silver distressed finish with a Carrara Marble Veneer top.
Product Details
| Carton Height | 26.25 |
|---|---|
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 37.40 |
| Carton Width | 20.00 |
| Depth | 16.00 |
| Height | 22.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Carrara Marble Veneer with Cast Metal |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Distressed Base |
| Weight | 22.44 |
| Image Role Data | {“628_50028_40_50031_00_50032_00_50035_00_room”:[“Room Image 1″],”628_50032_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50032_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 22.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 22.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Rosella Console
Melange Julip Accent Chest
Melange Draped Credenza
Melange Apollo Credenza
Melange Julip Accent Chest
Melange Architectural Writing Desk
Melange Terra Credenza
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Melange Whitmore Four Door Credenza
Melange Mediterranean Entertainment Credenza
Melange Halen Nesting Sofa Tables
Items We Think You Will Love..
58” Red Asian Cabinet
Americana Bed Bench
Chatelet Credenza
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Moment of Hope Chest
Waterfall Black Accent Table
Curata Accent Table
Bubble Glass Accent Table
Nesting Tables
Oval Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Glendon Side Table
"*" indicates required fields