Melange Classic Credenza
Mixed-media credenza in black walnut with metal and decorative glass, featuring a dark wood, cream and gold quatrefoil front. Four doors include adjustable shelving and a ventilated back for media.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Black Walnut Veneers, metal and glass blend together in a mixed media medley to create a look of refined organic elegance in the Classic Credenza. The earthy color palette combines dark wood, cream and gold in the quatrefoil pattern on the front, the hardware and the metal base. Four doors with decorative glass with one adjustable shelf behind each pair of doors. Ventilated back panel.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 268.40 |
| Carton Width | 74.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Black Walnut Veneer, Metal and Glass |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 228.8 |
| Image Role Data | {“638_85390_DKW_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85390_DKW_room”:[“Room Image 1″],”638_85390_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85390_DKW_top”:[“Top Silo |
| Weight | 228.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 70 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Dylian Console Table
Ravenna Console
Melange Lloyds Leopard Entertainment Credenza
Melange Be-Leaf In Me Accent Table
Matisette Chest
Melange Russell Credenza
Melange Callum Round Accent Table
Melange Casual Dining Brynlee 42in Top
Melange Korena Accent Table
Melange Esperanza Two-Door Chest
Melange Bridged Cocktail Table
Melange Blaire Console Table
Items We Think You Will Love..
58” Red Asian Cabinet
Triumph Accent Chest
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Hamilton Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Red Bombe Chest
Curata Accent Table
Chest
Amani Three-Drawer Accent Chest
Waterfall Brown Accent Table
Americana Bed Bench
Oval Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Classic Credenza
"*" indicates required fields